Section échecs / Centre Socio-cuturel de La Couronne.

 

  Nationale IV (ligue PCH)       PCH 2 (ligue PCH)  
                                     
Place Club Pts J. D. P. C.   Place Club Pts J. D. P. C.
1 Migné-Auxances 19 7 17 30 13   1 Rochefort 20 7 23 29 6
2 Niort 19 7 19 34 15   2 Surgères 18 7 18 26 8
3 Parthenay 18 7 10 29 19   3 Rivedoux 16 7 7 23 16
4 Rochefort 16 7 9 27 18   4 Chauray 15 7 3 20 17
5 Saintes 13 7 -3 21 24   5 La Couronne 13 7 -7 16 23
6 Angoulême 11 7 -10 13 23   6 Saint-Maixent 12 7 -7 14 21
7 La Couronne 9 7 -13 12 25   7 Jarnac 9 7 -16 11 27
8 Royan 7 7 -29 8 37   8 Saint-Savinien 8 7 -21 8 29
                                     
                                     
                                     
La Couronne 1 - 3 Angoulême   Chauray 4 - 2 La Couronne
SOUST Jean-Jacques 1940 X - X DE LORENZI Sebastien 1930   DEMARETZ Frederic 1660 1 - 0 CYRILLE Dominique 1520
PINEAU Emeric 1710 X - X CHABEAUD Jean-Jacq. 1843   BOIS Herve 1530 1 - 0 GARNAUD Christophe 1540
THOMAS Gwendal 1670 0 - 1 RENAUDIN Sebastien 1860   CHAIGNE Philippe 1540 1 - 0 CARAYON Claude 1490
BREGEAS Arnaud 1670 X - X POIRIER Francis 1780   SIMONNEAU Fabien 1230 0 - 1 LAUMOND Julien 1299
PLA-GASSOL Mickael 1700 0 - 1 PERCHERON Andre 1730   PAJOT Louis-Maxime 1210 1 - 0 CHEVER Guy 1160
BASLAND Gilles 1730 X - X LAVIE Daniel 1720   RIGOLOT Elise 1050 0 - 1 RATOUIT Serge 1150
KENNANE Pascal 1720 1 - 0 GAUVIN Jean-Michel 1530   La Couronne 4 - 1 Saint-Savinien
PEYROUS Jean-Richard 1510 0 - 1 GROS Rachel 1470   GARNAUD Christophe 1540 0 - 1 LEMAIRE Patrice 1880
Saintes 4 - 1 La Couronne   CARAYON Claude 1490 1 - 0 BODIN Mickael 1530
AUDINOT Xavier 1900 1 - 0 SOUST Jean-Jacques 1940   LAUMOND Julien 1299 1 - 0 COUMAILLEAU Jerome 1360
ARMAND Jerome 1834 1 - 0 PINEAU Emeric 1710   JOLY Steeve 1210 1 - 0 AUSSURIN Noel 1199
REVEILLERE Christian 1904 0 - 1 THOMAS Gwendal 1670   RATOUIT Serge 1150 1 - 0 CONTRET Damien 1299
EQUEY Daniel 1817 1 - 0 BREGEAS Arnaud 1670   AMMEUX Benoit 1199 X - X LEMAIRE Lea 1009
TURCAT Claude 1660 X - X BASLAND Gilles 1730   Jarnac 2 - 3 La Couronne
GAMBERT Didier 1680 X - X KENNANE Pascal 1720   GREMY Paul 1650 X - X GARNAUD Christophe 1540
AUMEREGIE Gilles 1680 X - X FOUCHE Ludovic 1530   BAUDY Mathieu 1750 1 - 0 CYRILLE Dominique 1520
CAFFIN Patrice 1540 1 - 0 PEYROUS Jean-Richard 1510   PIERRE Francis 1400 0 - 1 CARAYON Claude 1490
La Couronne 2 - 4 Migné-Auxances   BOURGOIN Francois 1380 1 - 0 LAUMOND Julien 1299
SOUST Jean-Jacques 1940 0 - 1 RODIER Arnaud 2085   MINISCLOUX Quentin 1199 0 - 1 JOLY Steeve 1210
PINEAU Emeric 1710 0 - 1 ROBERT Frederic 1981   BENAIS Abel 1009 0 - 1 CHEVER Guy 1160
THOMAS Gwendal 1670 0 - 1 GALLOUX Maxime 2042   La Couronne 1 - 5 Rivedoux
BREGEAS Arnaud 1670 0 - 1 MACE Emmanuel 1951   CYRILLE Dominique 1590 0 - 1 FURTER Jean-Philippe 1760
BASLAND Gilles 1730 X - X CLEMENT Bruno 1760   CARAYON Claude 1510 1 - 0 BERNARD Florian 1590
PLA-GASSOL Mickael 1700 1 - 0 PICARD Joel 1620   LAUMOND Julien 1299 0 - 1 HUET Daniel 1510
PEYROUS Jean-Richard 1510 X - X SERDECZNY Guillaume 1499   JOLY Steeve 1250 0 - 1 ROWER Marco 1499
FOUCHE Ludovic 1530 1 - 0 BERGERAC Fabien 1340   CHEVER Guy 1140 0 - 1 RENAULD Frank 1420
Royan 1 - 4 La Couronne   PAJOT Henri 1150 0 - 1 AUZANNEAU Jean-Paul 1420
ARNOUX Gilbert 1840 X - X SOUST Jean-Jacques 1900   Surgères 6 - 0 La Couronne
RALLE Paul 1820 X - X PINEAU Emeric 1690   JUTARD Emmanuel 1891 1 - 0 CYRILLE Dominique 1590
PARROU Gerard 1600 1 - 0 THOMAS Gwendal 1700   LJUTOVAC Sreten 1770 1 - 0 GARNAUD Christophe 1520
BOUCHARD Christian 1650 0 - 1 BREGEAS Arnaud 1660   HULIN Eric 1740 1 - 0 CARAYON Claude 1510
BOULINEAU Jean-Michel 1660 0 - 1 PLA-GASSOL Mickael 1700   FEUTRIER Henri 1520 1 - 0 JOLY Steeve 1250
LEDRU Jean-Yves 1490 X - X KENNANE Pascal 1730   ROGUET Denis 1499 1 - 0 RATOUIT Serge 1190
PELLETIER Axel 1199 0 - 1 FOUCHE Ludovic 1560   FAYET Bruno 1380 1 - 0 CHEVER Guy 1140
  F - 1 GARNAUD Christophe 1520   La Couronne 1 - 5 Rochefort
La Couronne 0 - 4 Rochefort   CARAYON Claude 1510 1 - 0 BLANCHARD Jacques 1590
SOUST Jean-Jacques 1900 X - X RUCHAUD Jerome 2000   JOLY Steeve 1250 0 - 1 ARCHAMBEAUD Seb. 1630
THOMAS Gwendal 1700 X - X PIERRARD Hubert 2024   RATOUIT Serge 1190 0 - 1 VAUZAC Stanislas 1610
BREGEAS Arnaud 1660 X - X JAUNET Mickael 2012   CHEVER Guy 1140 0 - 1 TORTORICI Richard 1430
PINEAU Emeric 1690 0 - 1 ROCQ Christian 2035   AMMEUX Benoit 1199 0 - 1 HURTAUD Yannick 1430
KENNANE Pascal 1730 X - X SAVON Jeremie 1956     F - 1 SAVON Dominique 1290
BASLAND Gilles 1730 0 - 1 MARIE Alain 1970   Saint-Maixent 1 - 5 La Couronne
LAUMOND Julien 1299 0 - 1 ARCHAMBEAUD Franç. 1825   FAUVET Fabrice 1420 0 - 1 CYRILLE Dominique 1590
  F - 1 TORTORICI Richard 1430   FAUVET Guy 1499 F - 1 CARAYON Claude 1510
La Couronne 2 - 6 Parthenay   BOUST-KUMPF Christ. 1499 0 - 1 GARNAUD Christophe 1520
SOUST Jean-Jacques 1900 0 - 1 EGRETEAU Eric 2072   BONNAUD Lucas 1350 0 - 1 LAUMOND Julien 1299
BREGEAS Arnaud 1660 0 - 1 LUCAS Thierry 1880   JOLIVET Hubert 1300 0 - 1 JOLY Steeve 1250
PINEAU Emeric 1690 0 - 1 REAU Philippe 1870   SAVRY Jackie 1250 1 - 0 PAJOT Henri 1150
PLA-GASSOL Mickael 1700 0 - 1 TANCHE Franck 1850                    
KENNANE Pascal 1730 0 - 1 REAU Raphael 1720                    
FOUCHE Ludovic 1560 1 - 0 LUCAS Michel 1690                    
GARNAUD Christophe 1520 0 - 1 CHABOT Jean-Pierre 1640                    
CYRILLE Dominique 1590 1 - 0 MORISSET Jerome 1590                    
Niort 3 - 2 La Couronne                    
DABADIE Benoit 2062 0 - 1 SOUST Jean-Jacques 1900                    
SAUVAGET Franck 2000 1 - 0 BREGEAS Arnaud 1660                    
MILLET Christophe 1904 X - X THOMAS Gwendal 1700                    
GAUTHIER Arnaud 1890 X - X PLA-GASSOL Mickael 1700                    
LEY Gerard 1760 X - X PINEAU Emeric 1690                    
LAMBERT Romain 1740 1 - 0 KENNANE Pascal 1730                    
COHEN-SOLAL Lennie 1739 1 - 0 BASLAND Gilles 1730                    
LAGARDE Benjamin 1520 0 - 1 FOUCHE Ludovic 1560