Section échecs / Centre Socio-cuturel de La Couronne.

 

  Nationale IV (ligue PCH)       PCH 2 (ligue PCH)  
                                     
Place Club Pts J. D. P. C.   Place Club Pts J. D. P. C.
1 Parthenay 18 7 5 25 20   1 Migné-Auxances 24 8 30 35 5
2 Saintes 16 7 3 23 20   2 Rivedoux 22 8 16 28 12
3 Marennes Oleron II 16 7 8 23 15   3 Poitiers 17 8 4 21 17
4 Niort II 15 7 7 24 17   4 Saintes 17 8 0 15 15
5 Angoulême 13 7 -4 21 25   5 Jarnac 17 8 1 20 19
6 La Couronne 13 7 -4 22 26   6 La Couronne 15 8 0 20 20
7 Rochefort 11 7 2 25 23   7 Montbron 11 8 -13 10 23
8 Rivedoux Plage 10 7 -17 15 32   8 Chauray 9 8 -18 9 27
                    9 Surgères 8 8 -20 5 25
                                     
                                     
                                     
La Couronne 5 -3 Rochefort   La Couronne 1 - 3 Saintes
SOUST Jean-Jacques 1920 0 - 1 PIERRARD Hubert 2018   CARAYON Claude 1560 1 - 0 GAMBERT Didier 1660
THOMAS Gwendal 1700 0 - 1 JAUNET Mickael 2014   LAUMOND Julien 1299 0 - 1 BOUKERCHE Karim 1400
PLA-GASSOL Mickael 1720 1 - 0 MARIE Alain 1970   CHEVER Guy 1120 0 - 1 EASTWELL Stanley 1499
BREGEAS Arnaud 1700 0 - 1 EL SHIATY Ibrahim 1916   AMMEUX Benoit 1199 0 - 1 GUICHARD Philippe 1230
KENNANE Pascal 1690 1 - 0 ARCHAMBEAUD Franç. 1825   Rivedoux 4 - 2 La Couronne
PINEAU Emeric 1690 1 - 0 BOURG Pascal 1499   BERNARD Florian 1680 1 - 0 CARAYON Claude 1560
BASLAND Gilles 1600 1 - 0 DAUTHEVILLE Simon 1510   RENAULD Frank 1570 0 - 1 CYRILLE Dominique 1590
GARNAUD Christophe 1580 1 - 0 MARTINEAU Arthur 1330   BERNARD Jean-Pierre 1530 1 - 0 LAUMOND Julien 1299
La Couronne 2 -5 Niort II   POPULO Xavier 1530 0 - 1 JOLY Steeve 1270
SOUST Jean-Jacques 1920 0 - 1 VOISEMBERT Alain 2104   AUZANNEAU Jean-Paul 1480 1 - 0 PAJOT Henri 1130
THOMAS Gwendal 1700 0 - 1 MIGNE Christophe 2019   LE ROY Titouan 1280 1 - 0 CHEVER Guy 1120
PLA-GASSOL Mickael 1720 X - X SAUVAGET Franck 1938   La Couronne 3 - 2 Poitiers
BASLAND Gilles 1600 1 - 0 VEDEL Nicolas 1903   CYRILLE Dominique 1690 1 - 0 BOILLEAU Olivier 1499
KENNANE Pascal 1690 0 - 1 MILLET Christophe 1890   CARAYON Claude 1540 1 - 0 LECHARTIER Charles-H. 1430
PINEAU Emeric 1690 1 - 0 LEY Gerard 1850   JOLY Steeve 1320 0 - 1 DELCROIX Lucas 1370
BREGEAS Arnaud 1700 0 - 1 COHEN-SOLAL Lennie 1835   RATOUIT Serge 1180 0 - 1 SUAREZ-PAZOS Olivier 1360
GARNAUD Christophe 1580 0 - 1 LAMBERT Romain 1640   CHEVER Guy 1110 X - X LABROUSSE Jeanne 1260
Parthenay 3 - 4 La Couronne   AMMEUX Benoit 1010 1 - 0 LUGOU Florian 1199
EGRETEAU Eric 2037 1 - 0 SOUST Jean-Jacques 1920   Migné-Auxances 5 - 1 La Couronne
TANCHE Franck 1850 X - X KENNANE Pascal 1690   CATTELAIN LOPEZ Xavi. 1620 1 - 0 LAUMOND Julien 1299
REAU Philippe 1860 0 - 1 BASLAND Gilles 1600   BERGERAC Fabien 1600 1 - 0 CHEVER Guy 1110
REAU Raphael 1740 0 - 1 PINEAU Emeric 1690   BOCQUILLON Thierry 1500 1 - 0 PAJOT Henri 1130
CHABOT Jean-Pierre 1680 1 - 0 BREGEAS Arnaud 1700   COMPAGNON Nicolas 1470 0 - 1 AMMEUX Benoit 1010
CHAUVEAU Rudy 1680 0 - 1 CYRILLE Dominique 1590   DEMARS Claude 1390 1 - 0  
MORISSET Jerome 1540 1 - 0 CARAYON Claude 1560   BEIDERLINDEN Julien 1340 1 - 0  
JOLIVET Hubert 1260 0 - 1 GARNAUD Christophe 1580   La Couronne 2 - 3 Jarnac
La Couronne 4 - 2 Rivedoux Plage   JOLY Steeve 1320 0 - 1 MC MAHON Julian 1499
SOUST Jean-Jacques 1870 X - X FURTER Jean-Philippe 1770   PAJOT Henri 1130 1 - 0 FERCHAUD Daniel 1499
PLA-GASSOL Mickael 1770 1 - 0 NICOLLEAU Steve 1750   CHEVER Guy 1110 1 - 0 PIERRE Francis 1380
BASLAND Gilles 1720 0 - 1 FAURE Stephan 1740     F - 1 GUIMATEAUD Bernard 1270
PINEAU Emeric 1760 0 - 1 BENAVENTE Francois 1730     F - 1 QUERCY Valentin 1099
THOMAS Gwendal 1680 1 - 0 BERNARD Florian 1700     F - F  
KENNANE Pascal 1720 1 - 0 CHARONDIERE Guy 1660   Montbron 0 - 4 La Couronne
BREGEAS Arnaud 1640 X - X ROWER Marco 1590   BERNARD Guillaume 1350 0 - 1 JOLY Steeve 1320
GARNAUD Christophe 1570 1 - 0 BERNARD Jean-Pierre 1570   LANE Kenneth 1400 A - 1 RATOUIT Serge 1180
Angoulême 4 - 3 La Couronne   BAAS Hielke 1200 A - 1 PAJOT Henri 1130
LEGRAND Pascal 1842 0 - 1 SOUST Jean-Jacques 1870   ESCHLIMANN Dominique 1250 A - 1 AMMEUX Benoit 1010
RENAUDIN Sebastien 1930 1 - 0 PLA-GASSOL Mickael 1770   DEGORCE Samuel 1099 A - 1 CHEVER Guy 1110
POIRIER Francis 1830 X - X KENNANE Pascal 1720     F - F  
DE LORENZI Sebastien 1870 1 - 0 CYRILLE Dominique 1690   Chauray 3 - 3 La Couronne
PERCHERON Andre 1790 1 - 0 PINEAU Emeric 1760   CHAIGNE Philippe 1600 1 - 0 JOLY Steeve 1320
LAVIE Daniel 1630 0 - 1 BREGEAS Arnaud 1640   BOIS Herve 1570 1 - 0 LAUMOND Julien 1299
GAUVIN Jean-Michel 1570 0 - 1 GARNAUD Christophe 1570   GUERINEAU Jeremy 1470 1 - 0 PAJOT Henri 1130
KLOYAN Pierre 1540 1 - 0 JOLY Steeve 1320   SIMONNEAU Fabien 1190 0 - 1 RATOUIT Serge 1180
La Couronne 2 - 5 Saintes   JOURDAIN Florian 1199 0 - 1 CHEVER Guy 1110
SOUST Jean-Jacques 1870 X - X ARMAND Jerome 1943   JOURDAIN Lucas 1099 0 - 1 AMMEUX Benoit 1010
PLA-GASSOL Mickael 1770 0 - 1 AUDINOT Xavier 1920   La Couronne 4 - 0 Surgères
CYRILLE Dominique 1690 0 - 1 LEMAIRE Patrice 1880   JOLY Steeve 1250 1 - 0 BICHON Maryse 1350
KENNANE Pascal 1720 0 - 1 REVEILLERE Christian 1877   LAUMOND Julien 1330 1 - 0 PROUST Philippe 1100
PINEAU Emeric 1760 1 - 0 EQUEY Daniel 1791   CHEVER Guy 1210 1 - F  
BASLAND Gilles 1720 1 - 0 GREMY Paul 1734   RATOUIT Serge 1210 1 - F        
CARAYON Claude 1540 0 - 1 CAFFIN Patrice 1791                    
LAUMOND Julien 1299 0 - 1 AUMEREGIE Gilles 1640                    
Marennes-Oléron II 4 - 2 La Couronne                    
GIRAUD Stephane 2021 X - X THOMAS Gwendal 1680                    
BARRE Pierre 1998 1 - 0 KENNANE Pascal 1720                    
BAILEY Michael 1760 1 - 0 CYRILLE Dominique 1690                    
BAVOUX Christian 1760 X - X PINEAU Emeric 1760                    
ROUMILHAC Olivier 1710 0 - 1 BASLAND Gilles 1720                    
NORMANDIN Francis 1700 0 - 1 BREGEAS Arnaud 1640                    
AUGUIN Florian 1660 1 - 0 CARAYON Claude 1540                    
GENDRE Philippe 1630 1 - 0 LAUMOND Julien 1299