Section échecs / Centre Socio-cuturel de La Couronne.

 

  PCH 1 (ligue PCH)       PCH 2 (ligue PCH)  
                                     
Place Club Pts J. D. P. C.   Place Club Pts J. D. P. C.
1 Rochefort I 19 7 29 39 10   1 Saintes II 18 6 21 24 3
2 La Couronne 18 7 18 31 13   2 Niort III 15 6 14 22 8
3 Rivedoux 17 7 6 24 18   3 La Couronne II 12 6 -3 14 17
4 Montbron 16 7 3 25 22   4 Jarnac 11 6 -4 13 17
5 Royan 13 7 1 21 20   5 Montbron II 10 6 -15 8 23
6 La Dame Blanche 10 7 -13 17 30   6 Surgères II 10 6 -5 11 16
7 Rochefort II 10 7 -15 15 30   7 Saintes III 8 6 -8 5 13
8 Migné-Auxances III 9 7 -29 9 38                    
                                     
                                     
                                     
La Couronne 4 - 2 La Dame Blanche   La Couronne II 0 - 6 Niort 3
SOUST Jean-Jacques 1890 X - X GRASPERGE Robert 1970   CARAYON Claude 1540 0 - 1 ESTARELLAS Thibaud 1800
THOMAS Gwendal 1730 0 - 1 BERNIER Jean 1600   LAUMOND Julien 1350 0 - 1 NOVIER Nicolas 1660
CYRILLE Dominique 1710 0 - 1 PELLON Xavier 1510   AMMEUX Benoit 1340 0 - 1 THOMAS Alexis 1700
BASLAND Gilles 1740 1 - 0 CARRON Etienne 1480   CHEVER Guy 1210 0 - 1 DECROOS Jean-Philippe 1499
PINEAU Emeric 1700 1 - 0 COLLOREC Guy 1430   LEFRANCQ Jean-Pierre 1299 0 - 1 TARNIER Philippe 1500
KENNANE Pascal 1730 1 - 0 AVRIL Sebastien 1270   PAJOT Henri 1140 0 - 1 DECROOS Kevin 1490
FOUCHE Ludovic 1620 1 - 0 PLOTON Henri 1340   Saintes III 3 - 1 La Couronne II
GARNAUD Christophe 1630 X - X SCHLOGEL Maurice 1210   ROBIN Philippe 1770 1 - 0 AMMEUX Benoit 1340
Royan 4 - 1 La Couronne   DELESTAN Serge 1400 1 - 0 LEFRANCQ Jean-Pierre 1299
ARNOUX Gilbert 1880 1 - 0 SOUST Jean-Jacques 1890   DIENIS Jean-Francois 1380 0 - 1 PAJOT Henri 1140
PARROU Gerard 1710 X - X KENNANE Pascal 1730   GUICHARD Philippe 1160 1 - 0 CHEVER Guy 1210
BOUCHER Brice-Quentin 1595 1 - 0 BASLAND Gilles 1740   La Couronne II 6 - 0 Montbron II
BOULINEAU Jean-Michel 1630 X - X CYRILLE Dominique 1710   CYRILLE Dominique 1670 1 - 0 ROTURIER Michel 1499
BOUCHARD Christian 1680 1 - 0 BREGEAS Arnaud 1690   CARAYON Claude 1510 1 - 0 BRUNOIS Celine 1430
PATUREAU Regis 1499 1 - 0 FOUCHE Ludovic 1620   LAUMOND Julien 1340 1 - 0 PRADEAUX Rene 1499
DUMAN Nazim 1299 0 - 1 GARNAUD Christophe 1630   AMMEUX Benoit 1290 1 - 0 ESCHLIMANN Dominique 1290
CANTO Sylvain 1299 X - X LAUMOND Julien 1350   CHEVER Guy 1180 1 - 0 MOREAU Nils 1199
La Couronne 6 - 0 Rochefort II   PAJOT Henri 1180 1 - 0 DEGORCE Samuel 1140
REED John 2010 1 - 0 BLANCHARD Jacques 1690   Saintes II 4 - 1 La Couronne II
SOUST Jean-Jacques 1890 X - X BRAUN Jean-Baptiste 1680   HILL John 1880 0 - 1 CYRILLE Dominique 1670
PINEAU Emeric 1700 1 - 0 BLANCHARD Guillaume 1590   SIEVERS Daniel 1550 1 - 0 AMMEUX Benoit 1290
KENNANE Pascal 1730 1 - 0 MARTINEAU Arthur 1550   VINET Samuel 1499 1 - 0 LEFRANCQ Jean-Pierre 1299
BREGEAS Arnaud 1690 X - X DUPLAN Antoine 1550   GARNIER Marcel 1570 1 - 0 RATOUIT Serge 1230
BASLAND Gilles 1740 1 - 0 BOURG Pascal 1499   BRISSONNEAU Patrick 1500 1 - 0 PAJOT Henri 1180
FOUCHE Ludovic 1620 1 - 0 SAVON Dominique 1350   BOUKERCHE Karim 1410 X - X CHEVER Guy 1180
GARNAUD Christophe 1630 1 - 0 GOMBAUD Marion 1350   La Couronne II 3 - 2 Jarnac
La Couronne 7 - 0 Migné-Auxances III   CARAYON Claude 1510 1 - 0 THIMONET Yoann 1499
SOUST Jean-Jacques 1860 1 - 0 LESVEN Mathieu 1570   LAUMOND Julien 1340 0 - 1 MC MAHON Julian 1499
THOMAS Gwendal 1700 1 - 0 GAUTHIER Paul 1530   AMMEUX Benoit 1290 1 - 0 ALLIK Hocine 1499
PINEAU Emeric 1740 X - X BOCQUILLON Thierry 1520   RATOUIT Serge 1230 X - X BLANC Christophe 1499
PLA-GASSOL Mickael 1770 1 - 0 COMPAGNON Nicolas 1500   LEFRANCQ Jean-Pierre 1299 1 - 0 PIERRE Francis 1370
KENNANE Pascal 1740 1 - 0 HUMBLOT Tanguy 1299   CHEVER Guy 1180 0 - 1 GUIMATEAUD Bernard 1230
BREGEAS Arnaud 1660 1 - 0 BOCQUILLON Hadrien 1099   Surgères II 2 - 3 La Couronne II
FOUCHE Ludovic 1610 1 - 0 BOCQUILLON Antonin 1009   MICHLER Jean-Pierre 1499 0 - 1 CARAYON Claude 1510
RATOUIT Serge 1230 1 - 0 ORVEAU Remi 1099   BICHON Maryse 1330 1 - 0 LAUMOND Julien 1340
Montbron 2 - 4 La Couronne   PROUST Philippe 1200 X - X AMMEUX Benoit 1290
MOCOEUR Richard 2125 1 - 0 REED John 2020   CHEVRIER Armand 1270 1 - 0 RATOUIT Serge 1230
RAMAEN Gaetan 1720 0 - 1 PLA-GASSOL Mickael 1770   JOYET Hugo 1099 0 - 1 LEFRANCQ Jean-Pierre 1299
AZEN Bernard 1620 0 - 1 THOMAS Gwendal 1700   CANARD Maxime 1099 0 - 1 CHEVER Guy 1180
ESCHLIMANN Alain 1510 1 - 0 PINEAU Emeric 1740                    
CHARLES Roger 1600 X - X KENNANE Pascal 1740                    
BERNARD Guillaume 1450 0 - 1 BREGEAS Arnaud 1660                    
MONTIGNY Frederic 1380 X - X GARNAUD Christophe 1610                    
LANE Kenneth 1390 0 - 1 LAUMOND Julien 1340                    
La Couronne 4 - 4 Rivedoux                    
SOUST Jean-Jacques 1860 1 - 0 FURTER Jean-Philippe 1890                    
PLA-GASSOL Mickael 1770 1 - 0 FAURE Stephan 1800                    
PINEAU Emeric 1740 1 - 0 BENAVENTE Francois 1750                    
THOMAS Gwendal 1700 0 - 1 BERNARD Florian 1720                    
CYRILLE Dominique 1670 0 - 1 CHARONDIERE Guy 1693                    
BASLAND Gilles 1730 0 - 1 NICOLLEAU Steve 1670                    
BREGEAS Arnaud 1660 1 - 0 BERNARD Jean-Pierre 1490                    
FOUCHE Ludovic 1610 0 - 1 AUZANNEAU Jean-Paul 1400                    
Rochefort I 1 - 4 La Couronne                    
MARIE Alain 1940 0 - 1 REED John 2020                    
EMERY Nicolas 2035 0 - 1 SOUST Jean-Jacques 1860                    
ROCQ Christian 2041 X - X PLA-GASSOL Mickael 1770                    
ARCHAMBEAUD Thomas 1863 0 - 1 PINEAU Emeric 1740                    
ARCHAMBEAUD Franç. 1817 1 - 0 THOMAS Gwendal 1700                    
VAUZAC Stanislas 1790 0 - 1 KENNANE Pascal 1740                    
ARCHAMBEAUD Seb. 1770 X - X BASLAND Gilles 1730                    
COLLEN Johan 1260 0 - 1 BREGEAS Arnaud 1660