Section échecs / Centre Socio-cuturel de La Couronne.

 

  Nationale IV (ligue PCH)       PCH 1 (ligue PCH)  
                                     
Place Club Pts J. D. P. C.   Place Club     Pts J. D. P. C.
1 Aytré     17 6 29 34 5   1 Parthenay   20 7 20 32 12
2 Niort II     15 6 7 24 17   2 Marennes-Oléron II 18 7 23 34 11
3 La Couronne   14 6 4 20 16   3 Aytré II   17 7 15 31 16
4 Buxerolles I   12 6 5 21 16   4 Saintes II   15 7 4 27 23
5 Surgères   10 6 -8 17 25   5 Montbron   15 7 6 28 22
6 Royan     8 6 -23 9 32   6 Migné-Auxances III 9 7 -18 10 28
7 Rochefort   8 6 -14 13 27   7 La Dame Blanche 9 7 -27 12 39
                    8 La Couronne II 9 7 -23 12 35
                                     
                                     
                                     
La Couronne 5 - 2 Buxerolles I   La Dame Blanche 3 - 4 La Couronne II
BREGEAS Arnaud 1741 0 - 1 BOSIO Frederic 2102   BERNIER Jean 1650 0 - 1 PEYROUS Jean-R. 1490
THEVENON Julien 1820 0 - 1 ANDRIANASOLONIRINA J. 1869   PELLON Xavier 1670 0 - 1 PARINET Alexis 1510
THOMAS Gwendal 1770 1 - 0 OLIVEAU Remy 1843   CARRON Etienne 1530 1 - 0 BLANCHARD Bruno 1499
BASLAND Gilles 1720 1 - 0 CHABEAUD Jean-Jacques 1812   AVRIL Sebastien 1310 1 - 0 AMMEUX Benoit 1340
KENNANE Pascal 1700 1 - 0 BOILLEAU Olivier 1772   COLLOREC Guy 1330 1 - 0 BRARD Frederic 1300
GARNAUD Christophe 1630 X - X GOBBETTO Jean-Claude 1704   PLOTON Henri 1300 0 - 1 RATOUIT Serge 1200
CARAYON Claude 1570 1 - 0 POUGNARD Valery 1569   ALBRECHT Jean 1299 0 - 1 CHEVER Guy 1210
FOUCHE Ludovic 1550 1 - 0 BAUDRY Clement 1510     F - F  
La Couronne 5 - 2 Niort II   Parthenay 6 - 0 La Couronne II
SOUST Jean-Jacques 1910 X - X PETIT Eric-Thierry 2075   REAU Philippe 1840 X - X THEVENON Julien 1820
PINEAU Emeric 1850 0 - 1 SAUVAGET Franck 1947   REAU Raphael 1747 1 - 0 FOUCHE Ludovic 1550
BREGEAS Arnaud 1739 0 - 1 MACON Arthur 1888   CHABOT Jean-Pierre 1730 X - X PARINET Alexis 1510
BASLAND Gilles 1720 1 - A GARNIER Teddy 1907   REAU Laurent 1640 1 - 0 BLANCHARD Bruno 1499
KENNANE Pascal 1700 1 - A LAGARDE Benjamin 1695   CHAUVEAU Rudy 1580 1 - 0 AMMEUX Benoit 1340
GARNAUD Christophe 1630 1 - A JOURDAIN Lucas 1640   BARLET Jean-Sebastien 1577 1 - 0 CHEVER Guy 1210
PARINET Alexis 1510 1 - A JOURDAIN Florian 1480   SAVRY Jackie 1250 1 - 0 BRARD Frederic 1300
CARAYON Claude 1570 1 - A SOTCHAKHIAN Serguei 1299   JOLIVET Hubert 1270 1 - F  
Aytré 6 - 0 La Couronne   La Couronne II 2 - 6 Saintes II
URBANIAK Serge 2007 X - X SOUST Jean-Jacques 1910   THOMAS Gwendal 1770 1 - 0 HILL John 1810
FRAGNAUD Jean-Guy 1968 X - X PINEAU Emeric 1850   PEYROUS Jean-Richard 1490 0 - 1 GREMY Paul 1682
ROCQ Christian 2008 1 - 0 BREGEAS Arnaud 1739   FOUCHE Ludovic 1550 0 - 1 CAFFIN Patrice 1707
FURTER Jean-Philippe 1930 1 - 0 THEVENON Julien 1820   JAUNAS Arnaud 1499 0 - 1 TURCAT Claude 1640
BREILLOT Dominique 1920 1 - 0 BASLAND Gilles 1720   BLANCHARD Bruno 1499 0 - 1 AUMEREGIE Gilles 1650
ZILIN Mihhail 1800 1 - 0 KENNANE Pascal 1700   AMMEUX Benoit 1340 0 - 1 SIEVERS Daniel 1540
DAUTHEVILLE Simon 1640 1 - 0 CARAYON Claude 1570   BRARD Frederic 1300 0 - 1 GARNIER Marcel 1530
BERNARD Jean-Pierre 1460 1 - 0 PEYROUS Jean-Richard 1490   CHEVER Guy 1210 1 - 0 BRISSONNEAU Patrick 1530
La Couronne 2 - 2 Rochefort   Aytré II 6 - 2 La Couronne II
REED John 1982 1 - 0 PIERRARD Hubert 1982   BERNARD Florian 1700 1 - 0 FOUCHE Ludovic 1550
SOUST Jean-Jacques 1930 X - X ARCHAMBEAUD Francois 1804   CHARONDIERE Guy 1651 0 - 1 PARINET Alexis 1510
THEVENON Julien 1780 0 - 1 ARCHAMBEAUD Thomas 1808   BELOT Jean-Pierre 1640 1 - 0 JAUNAS Arnaud 1499
THOMAS Gwendal 1800 0 - 1 ARCHAMBEAUD Sebastien 1767   FOULIARD Gwenael 1620 1 - 0 BLANCHARD Bruno 1499
BREGEAS Arnaud 1717 X - X TORTORICI Richard 1791   RENAULD Frank 1550 1 - 0 AMMEUX Benoit 1340
BASLAND Gilles 1730 1 - 0 DUPLAN Antoine 1765   ROL Willem 1440 0 - 1 CHEVER Guy 1210
KENNANE Pascal 1730 X - X BRAUN Jean-Baptiste 1707   MOINE Philippe 1499 1 - 0 BRARD Frederic 1300
CARAYON Claude 1570 X - X MARTINEAU Arthur 1624   MALLET Patrick 1499 1 - F  
Surgères 3 - 3 La Couronne   La Couronne II 1 - 5 Marennes-Oléron II
JUTARD Emmanuel 1878 0 - 1 SOUST Jean-Jacques 1930   GARNAUD Christophe 1660 X - X DIDIER Laurent 1911
BABU Anthony 1919 1 - 0 THOMAS Gwendal 1800   FOUCHE Ludovic 1530 X - X BAVOUX Christian 1720
LJUTOVAC Sreten 1774 X - X PINEAU Emeric 1794   PARINET Alexis 1520 0 - 1 BAILEY Michael 1676
HULIN Eric 1830 X - X KENNANE Pascal 1730   JAUNAS Arnaud 1499 0 - 1 GENDRE Philippe 1670
DEMARETZ Frederic 1790 0 - 1 BREGEAS Arnaud 1720   BLANCHARD Bruno 1499 0 - 1 CHEREAU Jean-Pierre 1510
BRUNETEAU Damien 1596 0 - 1 CARAYON Claude 1570   PEYROUS Jean-Richard 1480 1 - 0 TURPIN Jean-Luc 1500
GOUPIL Vivien 1620 1 - 0 FOUCHE Ludovic 1530   AMMEUX Benoit 1280 0 - 1 MARTINAGE Bernard 1240
JEAN Francis 1220 1 - F     RATOUIT Serge 1240 0 - 1 BOGOPOLSKY Cyril 1280
La Couronne 5 - 1 Royan   Montbron 6 - 2 La Couronne II
PINEAU Emeric 1793 1 - 0 ARNOUX Gilbert 1910   MOCOEUR Richard 2116 1 - 0 GARNAUD Christophe 1660
THOMAS Gwendal 1750 1 - 0 RALLE Paul 1850   AZEN Bernard 1680 1 - 0 PEYROUS Jean-R. 1480
KENNANE Pascal 1730 X - X BOULINEAU Jean-Michel 1700   RAMAEN Gaetan 1700 0 - 1 PARINET Alexis 1520
BREGEAS Arnaud 1720 1 - 0 BOUCHARD Christian 1622   CHARLES Roger 1680 1 - 0 BLANCHARD Bruno 1499
BASLAND Gilles 1760 1 - 0 PARROU Gerard 1610   MONTIGNY Frederic 1530 0 - 1 BRARD Frederic 1250
JAUNAS Arnaud 1499 X - X BOULINEAU Gilles 1520   LANE Kenneth 1480 1 - 0 CHEVER Guy 1320
BRARD Frederic 1300 1 - 0 DE PEREYRA Antonio 1499   DEGORCE Samuel 1340 1 - F  
  F - 1 SEURET Daniel 1499   ESCHLIMANN Dominique 1300 1 - F  
                    La Couronne II 1 - 3 Migné-Auxances III
                    GARNAUD Christophe 1680 X - X ESHGHABADI Asghar 1720
                    PEYROUS Jean-Richard 1490 0 - 1 BERGERAC Fabien 1717
                    FOUCHE Ludovic 1520 X - X LESVEN Mathieu 1600
                    PARINET Alexis 1540 X - X BOCQUILLON Thierry 1580
                    BLANCHARD Bruno 1499 0 - 1 COMPAGNON Nicolas 1520
                    CHEVER Guy 1300 X - X DE SANTIAGO Jeremy 1499
                    AMMEUX Benoit 1260 1 - 0 BOCQUILLON Antonin 1290
                    RATOUIT Serge 1230 0 - 1 BOCQUILLON Hadrien 1210